Logo Gminy Wycko

Konferencja – STOP PRZEMOCY!!!

W dniu 20 listopada 2017 r. w Sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku, odbyła się konferencja  „Stop Przemocy” w związku z  Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

Zaproszonych gości przywitali Wójt Gminy Wicko – Dariusz Waleśkiewicz i Kierownik OPS w Wicku Bożena Kruszyńska.

główne

Na scenie, jako pierwsi, swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały przedszkolaki  z Charbrowa. Przedstawienie ,,Chociaż różni to tacy sami”,  porusza temat przemocy słownej i fizycznej skierowanej do osób różniących się od nas czy to kolorem skóry, pochodzeniem czy językiem.

charbrowo

 „Leśna opowieść. Kłamstwo ma krótkie nogi” –na przykładzie zwierząt, przedszkolaki z Wicka pokazały jaki wpływ i skutki wywiera kłamstwo w naszym życiu.

DSC_5643

Na temat przemocy  głos zabrała Pani Renata Krużycka –psycholog, która na podstawie wyświetlonych slajdów pokazała jakie są przyczyny i skutki agresji .

DSC_5682

Do najczęstszych form agresji w szkole zalicza się m.in. bicie się z koleżankami i kolegami, rozpowszechnianie kłamstw o innych, utrudnianie lekcji nauczycielom, bazgranie, pisanie na ścianach, ławkach, umyślne potrącanie innych, obrażanie i wymyślanie innym uczniom, oszukiwanie nauczycieli. Niektórzy uczniowie dopuszczają się także zachowań, które są czynami karalnymi.

Pełnym humoru ale  niosącym przesłanie,  był występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczenurzy przedstawienie pt. „Dziwny”.

szczenurze

„Misja specjalna” – występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Maszewku .  Misja, która miała na celu wyeliminowanie z życia złych nawyków, uzależnień od  alkoholu, papierosów, narkotyków oraz zbyt długie korzystanie z internetu.

DSC_5731

Wystąpiły również  dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wicku, które rozprawiły się z wszelkiego typu używkami.

DSC_5782

W ramach konferencji, uczniowie przystąpili do konkursu na scenki, mini przedstawienie teatralne na temat przemocy.  Jury, po burzliwej dyskusji podjęło decyzję, iż zarówno w kategorii przedszkolnej jak i szkolnej, I miejsce należy się wszystkim. Poziom był tak wyrównany, że nie było możliwości wyłonienia jednego zwycięzcy dlatego też,Wójt Gminy Wicko, Dariusz Waleśkiewicz, wręczył uczestnikom nagrody.

23755623_1915570892039059_308191081738003441_n

ost

Przemoc jest problemem, który może dotknąć każdego człowieka. Nie ma znaczenia ani wiek, ani rodzaj wykształcenia, ani pozycja społeczna czy wykonywany zawód.

Trudno jest zrozumieć, dlaczego ludzie krzywdzą siebie nawzajem, dlaczego jest tyle agresji w szkole, ale miejmy nadzieje takie spotkania pozwolą zwiększyć świadomość dzieci, a tym samym ograniczyć przemoc w ich najbliższym otoczeniu.